Legislatívne aspekty mediamatiky

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Spôsoby ochrany pred nelegálnym kopírovaním

V dnešnej dobe je na trhu nespočetné množstvo programov a hier, ktoré sú chránené viac či menej prísnymi licenčnými podmienkami. V tomto príspevku sú bližšie vysvetlené rôzne typy licencovania programov a ich podmienky využívania.
V zásade sa rozlišujú dva typy ochrany:

Softwarová ochrana spočíva v tom, že software sa ochráni prístupovým heslom alebo kódom. Vyššia forma tejto ochrany sú náhodne generované čísla, ku ktorým pomocou kľúča, známeho len výrobcovi daného softvéru, bude po zaplatení zaslaný kód, ktorým software „odomkneme".

Hardwarová ochrana je považovaná za účinnejšiu ako softwarová. K zakúpenému programu dostaneme aj hardvérový kľúč, ktorý spravidla zasunieme buď do paralelného portu počítača, alebo do portu USB. Tento kľúč „odomkne" program. Ak program skopírujeme a pokúsime sa ho inštalovať na inom počítači, nebude bez kľúča fungovať. Existujú dva druhy vyhotovení Hardlock Hardkey.Rozdelenie software podľa spôsobu a stupňa ochrany autorských práv

KOMERČNÝ SOFTWARE:

Tento software je možné legálne získať iba u autorizovaného predajcu a používať je ho možné iba pri dodržaní licenčných podmienok, uvedených v licenčnej zmluve.

SHAREWARE: čiže „najprv skús a potom zaplať“:

Tento software dal autor k dispozícii voľným šírením. Je možné ho získať nakopírovaním z ľubovolného zdroja. V skúšobnej dobe je možné ho používať bezplatne, ale po skončení skúšobnej doby sa nesmie program bez zaregistrovania používať. Podmienkou legálneho
používania a získania licencie na používanie je registrácia, pričom podmienky registrácie sa vypíšu po spustení programu.

FREEWARE:

Tento software je voľne šíriteľný a používateľný bez akýchkoľvek poplatkov a obmedzení s výnimkou zásahu do zdrojového kódu. Ide zvyčajne o reklamné programy, nenáročné hry a demoverzie pripravovaných programov.

PUBLIC DOMAIN:

Taktiež voľne šíriteľné - ako FREEWARE - ale aj s prístupom k zdrojovým kódom, ktoré sa môžu upravovať a ďalej šíriť. Je potrebné zachovať aj pôvodného autora.

DEMO VERZIA:

Je program, ktorý nás má nalákať na kúpu určitého software - umožňuje pracovať s programom ako by to bol ponúkaný komerčný software, ale s určitým obmedzením. Demo verzie sa distribuujú zvyčajne bezplatne a môžu sa voľne šíriť ďalej.

BETA VERZIA:

Beta verziou sa nazýva rozpracovaná verzia software, ktorá sa poskytne externým spolupracovníkom, novinárom, významným zákazníkom a iným vybraným záujemcom na otestovanie a zhromaždenie pripomienok (keďže ide o nedokončený program, má zvyčajne mnoho chýb).

SOFTWARE NA ZÁKAZKU:

Vytvárajú si ho firmy sami, alebo ich získavajú dodávateľsky. Je to veľmi nákladný software a preto sa používa výnimočne (v bankách, burzy cenných papierov, priemyslové riadiace systémy a pod.).

Licenčná zmluva

Autorské práva sú celosvetovo chránené značkou "copyright" (Ó) a označením majiteľa autorských práv.
Princípom licenčnej zmluvy je skutočnosť, že sa kúpou programu nestávame jeho vlastníkmi, ale kupujeme iba právo software používať. Presné licenčné podmienky sa u jednotlivých výrobcov aj konkrétnych produktov líšia a je nutné vždy si ich presne naštudovať v konkrétnej licenčnej zmluve.

On-line pirátstvo | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014